Pečený bůček

Pečený bůček – postrach každého dietologa.  Těžko budete v naší kuchyni hledat tak oblíbené jídlo, které je tak tučné. Maso vepřového bůčku je velmi tučné, a u mastnějších plemen je doslova obloženo sádlem. I z toho důvodu pečený bůček nikdy nepodléváme sádlem ani olejem, ale vždy jen vodou. A jak na českou zabijačkovou klasiku?

Recept na vepřový bůček

  • asi kilo vepřového bůčku s kostí, ideálně pak i s kůží
  • česnek a cibule
  • voda (někdy se používá i pivo)
  • kmín, sůl, paprika

Bůček můžeme péci buď v celku – v tom případě pečeme kus bůčku kůži dolů, a nebo v plátcích podle žeber . Bůček před pečením osušíme, osolíme a okořeníme.  Dáme do pekáče, a podlijeme trochou vody.  Bůček posypeme na kolečka nakrájenou cibulí, a potřeme rozetřeným česnekem.  Pečeme zvolna, na cca 150 stupňů, podle síly masa asi dvě hodiny . Každou půlhodinu pak maso otočíme, a pravidelně podléváme výpekem z masa, podle potřeby ještě přidáme vodu.

Bůček za tepla nebo studený?

Skalní příznivci konzumují pečený bůček za tepla, jen s chlebem a pivem, nejlepší je ale bezpochyby studený, na čerstvém chlebu, s pivem a kyselou okurkou

Pečený bůček ale může vypadat i takhle – to když se je bůček pečený v celku v jednom kuse.

Obecně jde ale říct, že vepřový bůček je na každém praseti zdaleka nejvíce používaný druh masa.  Jeho použití do uzenin je tak časté, že se skoro nepředpokládá že by tomu mohlo být jinak.  V některých řeznických kuchařkách najdete termíny jako tučný výřez nebo tučný ořez – na a to je mimo jiné právě vykoštěný vepřový bůček. Tento druh masa pak tvoří z velké části základ pro výrobu velké části klobás, salámů a paštik.

Termínem pečený bůček se pak často nazývají i jídla, kde to člověka na první pohled nenapadne. Typickým příkladem jsou populární pečení vrabci – na Moravě samozřejmě moravští brabci 🙂 – to přeci není nic jiného než na kostky nakrájený pečený vepřový bůček.  Tady se sice sem tam použije i krkovička, ale bůček jasně vede.

A co třeba vepřové výpečky?

V Čechách se daleko častěji než výraz pečený bůček používá termín vepřové výpečky.  Tady už jsou doma asi všichni kdo někdy absolvovali zabíjačkové hody až úplně do konce a zbytečně se na začátku nepřejedli jirtrnicemi a prejtem . Zase je tu v hlavní roli bůček, ten má být samozřejmě hodně tučný, s  tu a tam kouskem libového masa. Vždycky tedy bez kůže, samozřejmě.  Na kostky nakrájené maso, trocha soli, kmínu a pepře a šup s tím do trouby. Takže výraz upečený bůček i na výpečky sedí dokonale.

Bůček jde ale dělat i trochu moderněji než jen péct ho na pekáči v troubě. V posledních letech je u nás čím dál více populární grilování – jak američané říkají pěkně barbecue. Když pominete cenové výstřelky typu hovězího za devet set korun kilo a podobné nesmysly, je grilovaný ( tzn. na grilu pečený) vepřový bůček určitě více než slušnou kulinářskou alternativou.  Sice můžete slyšet že to je primitivní maso, dobré jen do klobás a mletého, ale opak je pravdou. Právě druhy mas jako krkovice nebo bůček, se správnou mírou tuku dokážou na grilu úžasné věci.  Takže pokud chcete být světový, pozvěte známé na Pork Belly barbecue. Pokud tohle neřešíte, pozvěte je na bůček pečený na grilu, doplňte ho nějakou ostrou grilovací omáčkou , trochu zeleniny a dobrým pivem. Chybu určitě nděláte eu

Napsat komentář