Taliány

Taliány jsou zvláštní druh párku či klobás – jen s jednou zvláštní vyjímkou. Vlastně je ani nejde nazvat uzeninou, protože se neudí . Jenom vaří . Jinak ale patří k oblíbeným zabijačkovým pochoutkám, možná právě kvůli své chuťové zajímavosti. Navzdory názvu talián nemají s Itálií nic společného, jedná se ryze český původní druh “uzeniny”.

Recept na taliány

  • půl kila libového  hovězího plecka
  • čtvrt kila vepřového laloku
  • čtvrt kila vepřového ramínka ( alternativně pak libovější bok)
  • sůl a pepř
  • na kilo směsi gram zázvoru a utřený stroužek česneku

Hovězí maso pečlivě zbavíme kůže a chrupavek ( ty je možné použít třeba na výrobu sulcu) a umeleme na jemno v mlýnku nebo nasekáme na jemno v silném mixéru.  Přidáme sůl a koření, promícháme a několikrát ochutnáme. Pak vmícháme 1-2 dcl vody a vymícháme jemnou spojku.

Přidáme na  malé kostky nakrájený vepřový lalok, a vmícháme do masové směsi. Následně pak umeleme vepřové ramínko, a vše důkladně promícháme. V této chvíli je vhodné znovu masovou směs ochutnat, a podle potřeby znovu dokořenit.  Směs pak necháme asi hodinu odpočinout v chladu, a následně narážíme do tenkých střev , svazujeme důkladně provázkem.  Hotové taliány necháme alespoň den dva ještě v lednici uležet.

Taliány pak vkládáme přímo do vroucí vody ( nikdy je nedáme do studené vody)  a vaříme asi 20 minut ve vroucí vodě. Následně pak sníže teplotu tak, aby voda nebublala, a vaříme ještě 2 hodiny. Pak vyjmeme z horké vody, prudce zchladíme v hrnci se studenou vodou, a dáme do chladu.  Taliány je nutné spotřebovat relativně rychle, a musíte je vždy uchovávat v chladničce.

[Celkem: 3   Průměr: 1/5]

Napsat komentář