Uzená žebra v digitální udírně

Jakmile se trochu na začátku podzimu zkazí počasí, člověk hned myslí na zabijačku J Teda na zabijačku, spíš na něco dobrého z ní. A shodou okolností jsme měli na víkend půjčenou novou elektrickou udírnu, ve které jsme si něco chtěli vyzkoušet. A protože to byla nenadálá akce, neměli jsme naložené maso na uzení. Vědět to dřív, nějaký vepřový bůček bychom nasolili určitě, ale takhle nahonem? Volba padla na vepřová žebra, prostě jen tak na chuť.

Vepřoví žebra

Když koukám na videa z amerického grilování nebo uzení, vždycky mi dostává množství koření a marinád, které jsou schopní na maso napatlat. Maso prakticky není vidět, pokrývá ho vrstva nějaké (většinou červené) marinády. Nebo je úplně obalené v koření. Nebo oboje.  Nikdy jsme tohle nezkoušeli, a o to víc mi to začalo vrtat v hlavě hned po tom,co jsem rozbalil manuál od té digitální udírny. Bylo v něm pár receptů s fotkama, a jeden z nich s uzenýma žebrama nápadně připomínal tuhle americkou šílenost.  Český překlad se v dodávaném manuálu samozřejmě nekoná a o to víc mi překvapilo, že oni k tomu nepoužívali výraz pro grilování – bbq – ale pro uzení – smoked ribs .

Takže maso bez dlouhého nakládání jak jsme zvyklí u nás v Čechách, mraky koření a rovnou do udírny. To nejde nezkusit 🙂  Recept mají docela jednoduchý – žebra potřete směsí hořčice a   medu a pak posypete souvislou vrstvou kořeníc směsi, které říkají Rub. Nechají to pár hodin uležet, a pak do udírny.

Žebra do digitální udírny

Myslím že tu hořčici s medem tam nedávají moc kvůli chuti, ale spíš kvůli tomu, aby jim tam to koření vůbec drželo. Ono to totiž opravdu hodně lepí, ale opravdu hodně. Na chuti se to myslím pak nijak zvlášť neprojeví, to přebije to koření

Vepřová žebra a uzení

Směs koření s označením Rub jsme měli ještě z letního grilování. Použili jsme jí vlastně jen jednou, a nijak zvlášť nás neuchvátila – hlavně proto že na grilu dokázala při vyšších teplotách na mase udělat takovou tuhou krustu, která prostě nevypadala 🙁 Jenže na grilu máte běžně teplotu vysoko přes 200 stupňů, a to v digitální udírně funguje o dost jinak. Jinak za půjčení děkujeme prodejci digitálních udíren z Harfy, vrátíme vyčištěné, jako nové, slibujeme 🙂

Uzená vepřovážebra

Takže napatlat kořením co se dá – chvilku to tak trochu vypadalo že místo uzených vepřových žeber děláme řízky – a nechat chvíli uležet.  Počítali jsme s tím že budeme nějakou dobu roztápět udírnu, ale to se nestalo.

Digitální udírna Bradley

Já, vlastník domácí dřevěné udírny zvyklý roztápět několik hodin před začátkem uzení jsem prostě zvyklý že to nějaký čas zabere.  Jenže tady narazily zkušenosti z domácího uzení na realitu současných elektrických udíren.  Tady totiž bude trvat nejdéle to, než najdete prodlužovací kabel ke generátoru kouře, který má udírna na sobě – a tím to končí

Potřebujete si pak už jen dosypat dřevěné piliny do zásobníku – tady k té byly takové hodně hrubé, spíš bych je nazval jemnou udící štěpkou než pilinami. A byly bukové – takže žádné experimenty, klasická záležitost.

Štěpky do digitální udríny

Na digitálním ovladači nastavíte úplně jednoduše jaká má být v udírně teplota – tady jsme se drželi toho amerického receptu, zapnete –  a to je celé. Konec. Šlus. Ende. Prostě od toho může jít pryč, neřešíte žádné další přikládání , žádné hlídání teploty nic. Ono si to všechno totiž ta udírna dělá fakt úplně sama.

Digitální udírna Borniak

Samozřejmě že kontrola je potřeba, ale ono vlastně úplně není co kontrolovat. Teplotu na kterou jsme to nastavili – 105 stupňů to dosáhlo během pár minut. A drželo jí to úplně přesně, ať jsme do udírnu nakukovali nebo ne.

Digitální teploměr udírny

Kouře to vyrobí dost, ten generátor má výkon úplně dostačující, a zároveň to nemá nějakou extrémní spotřebu štěpky.  Spálenou  štěpku si to samo vyhazuje do připravené nerezové mističky, nikde žádný bordel.

Uzená žebra v digitální elektrické udírně

Důležitý poznatek – udírna prakticky nedehtuje. Takhle na krátkém, tříhodinovém uzení to nedehtovalo vůbec, vyzkoušíme to ale na nějakém delším uzení studeným kouřem, co to pak provede tam. Ale dost dobrý, oproti domácí udírně je to opravdu pohoda.

1 komentář u „Uzená žebra v digitální udírně“

  1. BBQ není výraz pro grilování! BBQ označuje přípravu velkých kusů masa při nižší teplotě (a tedy delší době) za přítomnosti kouře. Grilování je příprava malých kousků masa při velmi vysoké teplotě.

    Odpovědět

Napsat komentář