Domácí zabijačky – konečně legálně?

Mediální humbuk týkající se domácích zabijaček a jejich legálnosti , spuštěný před lety komerčními televizemi a posléze i tiskem má konečně důvod utichnout.  Informační zmatek, který pak díky tomu nastal napáchal více škody než užitku a třeba dříve velmi oblíbené obecní zabijačky na spoustě vesnic vzaly z obav z postihu za své. A dlužno podotknout že z velké části zbytečně.
Nový návrh zákona předložil náš úžasný ministr Jurečka a po roce konečně prošel oběma komorami našeho parlamentu.  Pokud ho tedy podepíše i náš pan slovutný prezident, nic mu pak nebrání, aby vešel v platnost. A šance je tady fakt veliká.

Trochu smutné je že zákon se měnil ne kvůli domácím zabijačkám, ale byl reakcí našich zákonodárců na obchod se zvířaty – konkrétně se psy a jejich pololegálními množírnami.  Požadavky malých farem se v tomhle případě tak trochu svezly společně s touhle formou regulace obchodu se psy. Dlouho to vypadalo že se to nepodaří, zcela logicky proti této normě vystupovala zájmová organizace – Český svaz zpracovatelů masa.  Když se podíváte koho tahle organizace zastupuje  tak je to celkem jasné a pochopitelné. Argumentace, že porážkami v malém bude podporován nelegální trh s (hlavně) vepřovým masem je myslím zcela lichá. Ostatní důvody – ochrana zdraví spotřebitelů – je úsměvný argument vzhledem k tomu kdo je členem této zájmové organizace a jak zdravé a chutné uzeniny vyrábí ve svých masokombinátech.

Nová verze tohoto zákona pak nahrává především malým farmám a maloproducentům. Rozšiřuje totiž okruh osob na tzv. osoby blízké. A jelikož tenhle zákon osobu blízkou nijak zvlášť nespecifikuje,  pokrývá tahle formulace prakticky všechny formy hříchu 🙂  Zdánlivé slovíčkaření znamená to, že výrobky z domácí zabíjačky  – klobásy, jitrnice , jelita, ovar a další a další zabijačkové dobrůtky už nemusí spotřebovat členové domácnosti chovatele, ale i někdo další. Někdo blízký …

Přesné změní téhle novely pak zní takto:

§ 21 (znění v návrhu novely veterinárního zákona)
(2) Domácí porážkou mohou být poražena ve vlastním hospodářství chovatele jatečná zvířata s výjimkou skotu staršího 72 měsíců, koní, oslů a jejich kříženců. V případě domácí porážky skotu staršího 24 měsíců a mladšího 72 měsíců může chovatel porazit nejvýše 3 kusy ročně.
(3) Maso a orgány jatečných zvířat z domácí porážky jsou určeny pro spotřebu a) osoby tvořící domácnost chovatele, jedná-li se o maso a orgány ze skotu, nebo b) osoby tvořící domácnost chovatele nebo pro spotřebu osoby blízké, jedná-li se o maso a orgány ostatních zvířat.

Samotné další náležitosti (bohužel)  ohledně ohlášení porážky na veterinární zprávě nadále trvají, ale lepší něco nežli nic. Inu, volby se blíží a třeba i panu Jurečkovi došlo že získat pár hlasů touhle cestou by nebylo vzhledem k preferencím jejich strany nebude úplně špatné  Koukněte na jeho FB  určitě tam o tom najdete zmínku. Pan ministr je totiž machr přes sociální sítě. Aspoň přes něco …
Na druhou stranu nemusí pršet, hlavně když kape. Jak hlasovali jednotlivý poslanci uvidíte tady   Je jenom škoda že zatímco o původním zákazu média referovala často , opakovaně a i v hlavním zprávách, o téhle novele ani vidu ani slechu. Platí to jak pro veřejnoprávní, tak pro soukromá media. A to je trochu škoda …

Napsat komentář