Je po Vánocích a bylo by potřeba si trochu srovnat chuť od všeho sladkého cukroví, bramborového salátu a ( rybáři prominou) mdlého masa třeboňského kapra. Bylo by fajn zakousnout něco, co chutná. Podle staré poučky – když to chutná jako maso, vypadá to jako maso, tak to asi bude maso – jsme na konec letošního roku sáhli po osvědčené klasice – a to je u nás domácí šunka. Žádné lisované maso, kde je přidané všechno možné. Poctivý kus vepřové kýty. Někdo říká, že nejlepší maso z prasete je vepřová panenka. Ale letošní domácí šunka tohle tvrzení dost zpochybnila ….
Domácí šunka jak má být
Jednu z mála věcí, kterou v obchodě pořídíte tak, jak jí příroda vymyslela, je čisté maso. Bez nějakých úprav, zkrátka jenom maso. Můžeme tady diskutovat o tom, jestli tohle vepřové vyrostlo v Polsku nebo na Vysočině , jestli je z velkochovu nebo malého domácího chlívku. To určitě, ale pod dojmem toho, co se všechno nechá namlít do salámů, párku a buřtů při velkovýrobě mi takhle diskuze připadá zcela zbytečná. Prostě maso je maso. A domácí šunka by z masa měla prostě být. O tom se asi přít nebudeme.
Vepřová kýta je to pravé
Takovou vepřovou kýtu v celku může pořídit jako čistou surovinu, a nebo jako tzv. tepelně upravený výrobek. Česky řečeno – v masokombinátu Vám už kýtu někdo naloží do slaného láku, a buď pomalu vyudí, nebo častěji tepelně upraví vařením. Taková vepřová kýta a šunka z ní udělaná sice nebude úplně echt domácí, na druhou stranu je kvalitou pořád dost daleko od kupovaných salámů a dětských šunek, udělaných ze všeho možného.
Pro případ, že si chcete kýtu jako šunku sami připravit, je návod docela jednoduchý. Budete potřebovat kýtu z ne moc starého čuníka, ideální by pak bylo přeštické prase, to je maso přeci jen tučnější – a sádlo jak známo nese v mase chuť. Kýtu upravíme do požadovaného tvaru – nezapomeňte, že taková domácí šunka musí nejen dobře chutnat, ale taky dobře vypadat. Argument, že se stejně rychle sní tady moc neplatí, mluvíme o 8-12 kilech masa, a ty přeci jen chvilku jíst budete. A nebo musíte mít velkou s hladovou návštěvu … 🙂
Šunku naložíme do solného láku ( dáváme na 3 kila masa 30g rychlosoli , 500g normální soli a 30 kuliček jalovce) a necháme ve velké nádobě nejméně 2, spíše však tři týdny odstát. Pokud si tedy vzpomenete na to, že by mohla být pro vánoční návštěvy dobrá šunka den před Štědrým dnem šunka, je už pozdě. Pak tedy ( stejně jako my) musíte vzít zavděk nabídkou takové šunkové kýty v obchodech.
V běžném řeznictví jsme ji nenašli, a dalo to chvilku práce, než jsme ji v předvánočním šílenství sehnali. Jen byl trochu problém najít nějakou menší, všechny co měli vážili přes 12 kilo. A to je fakt docela dost masa, i když úžasného. Výsledek ale určitě stál za to.
Letošní vánoce opravdu jako vánoce nevypadali. Teplota 7 stupňů, podle počasí spíš takový březen. Takže vytáhnout gril ani nebylo moc divné. Gril jsme pořádně roztopili, a kátu dali na litinovou mřížku. Žádné prudké pečení nemá šunka ráda, spíš takové pomaloušké grilování…
Po dvou hodinách pomalého grilování na bukovém dřevě vypadá domácí šunka takhle ….
A takhkle. K tomu je těžké něco dodávat, a to ani necítíte tu krásnou vůni.
Na řezu pak vypadá domácí šunka taky moc pěkně. Tenké žilky tuku tady vůbec nejsou na škodu, tohle je prostě to správné masíčko
S pivem je šunka z vepřové kýty prostě nemyslitelná. A protože jsme regionální patrioti, a máme rádi výborné pivo, pijeme Matušku 🙂
A takhle vypadá domácí šunka od kosti nařezu. Krása