ento druh masa je prakticky každým řezníkem označován jako jeden z nejkvalitnějších druhů masa. Vepřovou panenku najdete v zadní části prasete, na bedrech, a plynule navazuje na vepřovou pečeni. Jedná se o svazek svalů ve tvaru dlouhého válečku, o průměru kolem 10 cm, na koncích se pak panenka zužuje.
Maso z panenky je extrémně libové a jemné
Svalová vlákna jsou kraťoučká a maso je velmi křehké. I z toho důvodu bývá označována jako „vepřová svíčková“ a na grilování se také velmi často právě panenka využívá. Její další využití je v minutkové kuchyni ( i když třeba náš recept na nejlepší vepřovou panenku minutkový není) , a tento druh masa patří k nejdražším z celého prasete. Její podobnost s pravou hovězí svíčkou je zcela na místě, jedná se prakticky o tutéž část zad zvířete. Liší se především barvu – pravá hovězí svíčková má sytě červenou barvu, vepřová panenka pak spíše tmavě růžovou.
Při vaření se doporučuje vepřovou panenku připravovat v celku, a naporcovat až do dodělání. Maso by jinak mohlo ztratit svou přirozenou šťavnatost. Jako jeden z mála druhů vepřového se může podobně jako hovězí steaky připravovat pouze částečně propečení, právě díky své jemnosti.
Po zabijačce je lépe nechat panenku několik dnů uležet v chladu, aby maso trochu zestárlo a nebylo příliš čerstvé. Pokud ale panenku kupujete v obchodě, nemusíte mít obavu – než totiž doputuje z masokombinátu na Váš stůl, zcestuje někdy polovinu Evropy 🙂