Teploměr do udírny

Při uzení masa byste se jen těžko dobrali k dobrému výsledku bez pořádného teploměru. Elektrické udírny mají teploměry zabudované a samy vám hlásí i hlídají, v jaké aktuální teplotě se maso udí. U ostatních typů udíren si ale teplotu musíte pohlídat sami. V takových případech je jen na vás, jaký druh teploměru k tomu zvolíte, zda tradiční analogový nebo moderní digitální. S jeho pomocí pak můžete měřit buď teplotu v samotné udírně nebo přímo uvnitř připravovaného masa.

Pro první možnost, tedy měření teploty v udírně, se často používá stále ještě klasický analogový teploměr s kruhovým ciferníkem. Rozsah měření teplot bývá obvykle od 0 °C do 120 nebo 160 °C, což by pro proces uzení mělo bohatě stačit.

Pokud zvolíte teploměr s menším rozsahem, musíte si dát pozor při rozehřívání udírny. Při náhlém poskočení teploty výše, než je teploměr schopný naměřit, se může stát, že dojde k deformaci měřicí spirály a rozbití samotného teploměru. Pak byste se zbytečně divili, proč se vám zrovna dnes maso nepovedlo. Najít ale můžete i teploměry s rozsahem až do 200 nebo dokonce 300 °C. U těch je však nevýhoda v tom, že díky většímu rozsahu jsou jednotlivá měřicí políčka menší a hůře podle nich lze odhadnout, kolik přesně stupňů v udírně je. A protože je správná teplota pro uzení masa naprosto stěžejním parametrem, není tato nevýhoda zrovna zanedbatelná.

Digitální teploměr nabídne víc možností

Pro měření vnitřní teploty masa můžete také zvolit analogový teploměr, ale použití jeho digitálního nástupce vám nabízí daleko více možností. Jeho výhoda je nejen v rychlosti měření. Některé typy moderních digitálních teploměrů masa vám totiž dokáží říct více než jen pouhou teplotu.

Na displeji si můžete navolit, jaký druh masa udíte a teploměr vám sám poradí, jaké teploty by maso v ideálním případě mělo dosáhnout. Pokud uznáte za vhodné, můžete si tuto teplotu manuálně upravit. Pak už jen stačí počkat, až vás teploměr sám upozorní, že je maso hotové. Některé teploměry tohoto typu můžete dokonce propojit s vaším smartphonem a kontrolovat tak teplotu masa přímo na displeji vašeho telefonu z pohodlí domova. Použitá fotka teploměru je digitální elektrické udírny Bradley a je propojitelná s chtyrým telefonem.

Napsat komentář