Bílé pečivo přidáváme pro zjemnění a celkové sladění chutí většiny zabijačkových pochoutek. Obvykle se používají žemle nebo žemlovka, někteří si však připravují vlastní pečenou tzv. zabijačkovu buchtu.
Důležité je, aby pečivo nebylo staré, plesnivé, a nemělo cizí pach. Do zabijačkových pochoutek se přidává namočené ve vodě, vymačkané a roztrhané na malé kousky. Nikdy nezapomeneme z pečiva odstranit mák a sůl.
A jak na zabijačkovu buchtu?
- 2,5 kg polohrubé mouky
- 2 deci mléka
- 10 deka droždí
- sůl a cukr
Upéct zabijačkovu buchtu je velice snadné. Pečeme ji den před zabijačkou, nikdy ne přímo v den porážky čuníka. Připravíme si kvásek – z mléka, cukru a droždí. Necháme ho v teple ( třeba v troubě na 40 stupňů) nakynout, a pak ho ve velké míse rozděláme spolu s moukou a zbytkem mléka do těsta.
Těsto na zabijačkovou buchtu musí být hodně řídké, do pekáčů se obvykle nalije. V pekáči ho pak necháme ještě trochu v klidu nakynout, a pečeme ve vyhřáté troubě tak, aby měla buchta zlatou barvu na povrchu. Pak se ( ještě za tepla) buchta vyklopí z pekáče, a nechá se do druhého dne v chladu stát.
Pokud nechcete péci buchtu sami, můžete ji nahradit rohlíky, ze kterých ostrouháte mák a sůl. Ale s rohlíky to prostě není ono, takové jitrnice a jelita prostě domácí zabijačkovou buchtu potřebují. Jde přeci o domácí zabijačku … 🙂