Občas si tak říkám: ,,Podle čeho si člověk vybírá recepty?“ Nejvýše v žebříčku je zřejmě hlavní surovina, na kterou buď máme chuť, nebo nám leží v lednici a přemýšlíme, co bychom z ní mohli vytvořit. Když ale budu mluvit za sebe, jsou pro mě stejně důležitá další kritéria, která by měl recept splňovat. Rozhodně nechci působit jako nějaký lenoch, ale jedním z nejdůležitějších kritérií je pro mě čas strávený u plotny a to obzvlášť v týdnu, když toho času není na rozdávání. Většina žen zná ten pocit, kdy přiběhnou z práce, jsou rády, že jsou rády a ví, že je ještě čeká hodně věcí, které zkrátka musí udělat. V takovou chvíli je jednoduchý recept, tak říkajíc z jednoho hrnce, k nezaplacení. Protože, co si budeme povídat, nikdo z nás nechce strávít večer u špinavýho nádobí. Většina si radši sedne k televizi nebo ke knížce. Zkrátka chce ten večer strávit trochu smysluplněji než v mydlinkách.
Tento recept patří k těm, co vám příprava nezabere víc jak dvacet minut. Jen to pečení trvá o trochu déle, ale na druhou stranu, k pečení už vás ani maso, ani brambory nepotřebujou, takže můžete v klidu posedět u kafe nebo jít udělat nějakou potřebnější a užitečnější věc. Já jsem pro to kafe!
Brambory a vepřové patří k sobě
Tak jdeme na to. Jako první si oloupeme brambory, tuto práci většina lidí nevyhledává, jsem jedna z ních, a tak když vím, že brambory nemám už měsíce ve sklepě a nejsou naklíčené, rozhodně použiju brambory i se slupkou. Ovšem v zimních měsících je lepší brambory oloupat. Když máte brambory oloupané, je samozřejmě potřeba je nakrájet. Záleží na vás, jestli dáte přednost tomu, zakousnout se do pořádného kusu brambory nebo máte radši, když brambora je trochu ve smetaně rozmočená. Já dělám asi půlcentimetrové plátky a myslím, že je to taková zlatá střední cesta.
Pokud máte brambory nakrájené, můžete je vkládat do zapékací misky. Misku nemusíte ničím vymazávat či brambory podlévat olejem. Celé jídlo nakonec zalijeme smetanou, která naprosto funkci vymazávání zastane. Brambory je ale určitě potřeba osolit a opepřit, klidně je promíchejte rukama, ať se sůl s pepřem dostanou všude.
Cibule a zapomenutý kmín
Jako další krok se pustíme do cibule. Tu samozřejmě nejdřív musíte oloupat, poté nakrájet, ideálně na kolečka. Většinou používám šalotku s klasickou cibulí, ale tentokrát mi ve sklepě přebývala červená cibule, tak jsem použila tu. Jídlo bylo hned barevnější a veselejší. Nakrájenou cibuli rozházejte po ochucených bramborách. Já ještě na dochucení používám sušený libeček s pertželkou, poněvadž tuhle kombinaci mám k bramborám jaksi zafixovanou a taky černý kmín. Kmín ráda používám, jelikož je to těžší jídlo, obzvlášť takhle na večer. Černý kmín se v naší kuchyni tolik nevyužívá, ale já mám ráda jeho exotickou vůni, ovšem stejně tak můžete použít klasický kmín, na který jste zvyklí a dobré chuti to rozhodně neubere.
Základ je hotový, můžeme tedy přistoupit k masu. Použijeme vepřovou krkovici. Ta se pro tenhle recept báječně hodí, protože není suchá a celé jídlo nám pěkně svou šťávou ochutí. Vezmeme maso, trochu rozklepeme paličkou ( tedy o dost jiný postup než když poečeme celý kus najednou – viz text Vepřová krkovice nejlepší recept) , jen tak jemně a zlehka potřeme dijonskou hořčicí, ta dodá masu příjemný říz. Poté maso položíme na připravené brambory s cibulí. Teď už si jen nakrájejte česnek na plátky a posypejte těmito plátky maso. Jídlu česnek dodá šmrnc nejen chuťový. Jako poslední, jak už jsem se výše zmínila, přijde na řadu smetana. Smetanou rovnoměrně polijte celé jídlo. Teď vezměte zapékací mísu plnou dobrot a šup s ní do trouby. Tu si radši předem předehřejte asi na 180 stupňů. Jídlo v troubě pečte, dokud nejsou brambory úplně měkké.
A teď už přichází čas na to hlavní, na servírování. Miluju tohle jídlo servírovat a koukat na to, jak se z něj ještě kouří. Pokud vám připadá, že máte opravdu málo práce, udělejte si k tomu ještě nějaký dobrý zeleninový salátek – okurkový nebo mrkvový se zelím se hodí naprosto skvěle. Tak dobrou chuť!
Recept na krkovičku na bramborách
- 4 plátky krkovice
- 600g brambor
- 4 menší cibule
- 3 stroužky česneku
- 1 smetana 12%
- dijonská hořčice na potření
- kmín, petrželka, libeček
- sůl, pepř