Vepřová plec

Vepřová plec je tvořena ramenním svalstvem , které je na rozdíl od předcházejících částí prasete méně tučné. Je proto zvláště vhodné ke zmražení, případně ke sterilizaci nebo uzení. Velké kusy plecka pak používáme i na pečení v celku a na vepřové steaky. Při zabijačce se může uplatnit v nejrůznějších specialitách, obvykle jej ale využíváme jako maso na domácí klobásy.

Vepřovou plec upravujeme dušením a pečením

Tak například k přípravě guláše, dušení na houbách, na paprice , na kmínu a podobně. Mletou plec používáme k přípravě sekané, vepřových karbanátků nebo na jiné speciality z mletého masa. Pro mleté ale nikdy plec nepoužijeme samotnou, na to je její maso příliš libové a tudíž by pak namletá směs byla příliš suchá. Obvykle jí doplňujeme vepřovým bůčkem.

Maso z vepřové plece má vícero hovorových názvů – daleko častěji uslyšíte u řezníka výraz plecko nebo ramínko. K dostání je jak ve verzi s kostí, častěji se již ale prodává očištěná, bez kosti – tak zvaná velká a loupaná plec. Samotné maso má pak relativně hrubou strukturu, a obsahuje kolem 10% tuku

Fotogalerie: Vepřová plec

Napsat komentář