Jsou věci, které u domácí zabijačky jdou nějak nahradit. A jsou věci, které jsou na první pohled úplně nenápadné, bez kterých zabijačku prostě udělat nejde, kdybyste se rozkrájeli. A jednou z těch věcí je bezpochyby mlýnek maso.
Každý si představuje, že hlavní část práce při každé zabijačce odvede ostrý řeznický nůž. To určitě ano, ale pokud nebudete chtít skončit jen u porcování masa, budete potřebovat i spoustu dalších udělátek – a mlýnek na maso bud patrně na prvním místě.
Mleté maso budeme určitě potřebovat
Při výrobě velká části zabijačkových dobrot je potřeba mleté maso – budete ho potřebovat do jitrnic, jelit, někdy se na jemno namleté maso používá i do domácí tlačenky (v některých regionech České republiky je to taková „krajová specialita“).Zapomenout nesmíte ani na zabijačkový domácí sulc, tady jste bez pořádného mlýnku na maso úplně nahraní.
Kapitolu samu pro sebe tvoří zabijačkový prejt – někdo používá řeznickou kolébku, ale dost často se vidí společně s kolíbkou použití velkého mlýnku nebo přímo řeznického kutru. Mletí vepřových jater, další věc kde mlýnek na maso nesmí chybět.
Kvalitní mlýnek je skvělý pomocník
Pokud si ale myslíte, že mlýnek na maso budete potřebovat jen pro samotnou zabijačku, jste na velkém omylu. Děláte domácí klobásy? Udíte si vlastní salám? Domácí paštika? Tady stojí pořádný mlýnek na prvním místě, daleko před vším ostatním. Když se podíváte do jakéhokoli receptu na domácí klobásy, najdete zhruba tuhle větu „… a nasolené uleželé maso namelte na mlýnku s 5mm deskou , promíchejte a dejte …. “. Fakt v každém. Nelžeme J . Pro výrobu domácích uzenin je mlýnek zcela jasně nepostradatelné zařízení, na něm to celé stojí.
Ruční nebo elektrický? Na tuhle otázku se nedá jednoznačně odpovědět. Na každém z nich najdete důvody pro i proti, je to asi jako kdybyste se ptali, jestli je lepší u aut značka Audi nebo BMW. Jednoznačná odpověď? Ani náhodou – a stejně to máte u i mlýnku.
My sami jsme docela dlouho používali elektrický mlýnek na maso. Úplně nejdříve tedy hybrid mezi mlýnkem a mixérem. A ten toho teda fakt moc nevydržel. Takže se pořídil elektrický mlýnek na maso, nejmenované, prý premiové, německé značky ( až později při rozebraní a pokusu o opravu jsme zjistili že výroben byl podle štítků z velké části v Polsku). S tím, jak jsme ho čím dál víc používali moc dlouho nevydržel, a ani jsme mu to neměli nějak moc za zlé. Koupili jsme dražší, silnější, který vypadal už jako docela profesionální stroj. Po pravdě vydržel prakticky to samé, co ten předchozí, konečnou se pro něj ukázalo mletí skopového masa na domácí klobásy. Nevím, jestli to byla tak stará ovce, těžko říct. Ale její maso už na něj bylo moc 🙂
Ruční mlýnek na maso se v tu chvíli jevil jako úplně jasná volba. Potřebovali jsme něco, co bude relativně nerozbitné, dostatečně robustní pro málo šetrné zacházení, a dostatečně výkonné, abychom u mletí masa netrávili zbytečně mládí. Možná se budete divit, ale pokud si stanovíte stejná kritéria pro hodnocení, budete vybírat v cenové kategorii, ve které pořídíte docela velkou skupinu elektrických mlýnků na maso. Což mi přijde nepatrně šílené, a svědčí to o jedné věci – buď za A – je ten ruční mlýnek na maso úplně neuvěřitelně předražený, a nebo za B – jsou ty elektrické mlýnky neuvěřitelný šmejd. Odpovědět si můžete sami, u nás jednoznačně po zkušenostech vítězí odpověď B. Takže ten náš je ruční, od českého výrobce, a je to pořádný kus železa. Poctivá práce, a když vám upadne na zem, nezničíte ho. Co povolí budou dlaždice na podlaze – a to máme opravdu vyzkoušeno na vlastní kůži. Teda spíš na vlastní dlažbu v kuchyni ….
Pokud si koupíte ruční mlýnek na maso, kupujete si víceúčelové zařízení. U toho našeho jsou k dispozici různé desky, na kterých můžete namlít maso (ale třeba i škvarky, cibuli nebo sýr) různě hrubě, pouze jejich výměnou. Za pár korun dokoupíte k ručnímu masomlýnku nástavec, se kterým můžete plnit domácí klobásy, nebo třeba salám. Překvapivě ho ale použijete nejen při výrobě domácích uzenin, ale třeba při pečení vánočního cukroví – se šikovným nástavcem a vykouzlíte super kousky.
Ruční mlýnek na maso má své výhody
Pro nás obrovskou výhodou je jeho nezničitelnost. Takhle na obrázcích to moc nevypadá, ale je to fakt bytelná věc. Není úplně srovnatelná s ručními mlýnky, které se sem vozí z Číny. Tohle se asi opravdu nedá rozbít, a masivnost provedení opravdu zjistíte, až když ho držíte v ruce. Náhradní díly? Za pár korun – a jsou pořád k mání. I na mlýnky, které se vyráběly třeba před dvaceti třiceti lety. Vzpomenete si na nějaký výrobek, na který seženete náhradní díl po takové době od jeho vyrobení? Marně pátrám v paměti.
Skvěle se myje. V myčce úplně v pohodě, jde to krásně i pod tekoucí vodou, mastnotu odstraníte normálně jarem. Žádné přiblblé šťourání špejlí zbytků masa ze záhybů stroje, který vymyslel konstruktér vegetarián jako pomstu všem masožravcům. Všude se dá sáhnout, úplně snadno rukou, prstem, houbou, drátěnkou.
Abychom ale nemluvili jen o výhodách – to že je mlýnek ruční znamená že do práce budete muset zapojit ruce – a to ne formou zmáčknutí tlačítka ovládání. Ta klika na něm se sama neroztočí, a pokud je tohle pro Vás velký problém, pořiďte si elektrický mlýnek na maso. Není to žádná morální prohra, prostě to máte jinak nastavené. Ale myslíme, že k domácí zabijačce nebo výrobě domácích uzenin tak nějak patří ruční práce. A k ní ruční mlýnek na maso