Vinná klobása ? Bývávala z masa

02.12.2014 14:08

Při naší poslední návštěvě v nejmenovaném supermarketu mě u pultu s masem a uzeninami zarazila jedna cena. Ne, že by byla vysoká - ba naopak - vypadala podezřele levně. Vinná klobása - 79,- Kč/kg. No to je přeci super cena. Jenže když nad tím pak přemýšlíte, červíček pochybností začne hlodat. Jak to za tyhle peníze můžou vyrobit ? Výroba není složitá, recept na vinnou klobásu se skládá z několika málo surovin.  Potřebujete vepřové plecko  - to přídíte kolem 90-100,- Kč za kilo. Dál pak přední hovězí, to vychází kolem 140-150,- Kč za kilo. No, a vepřový bůček bez kosti se také pohybuje kolem 90-100,- korun za kilo. Kde máte koření, střívka, práci, manipulaci a skladování ? Něco je asi jinak :) Jak vlastně taková vinná klobása dělaná podle starého receptu chutná ? Nezbývá než vyzkoušet.

Potřebujete čtyři díly vepřového plecka, jeden díl předního hovězího a dva díly vepřového bůčku bez kosti. Veskrze samé dobé masíčko :)

Maso na vinnou klobásu

Maso pak pokrájíme na kostky, aby se nám v mlýnku na maso dobře mlelo. Používáme klasický ruční mlýnek na maso, žádnou elektriku.  Takové krásná maso - snad i škoda ho mlýt :)

Krásné vepřové

Mezi tím si namočíme do mléka housky ( nebo rohlíky) . Pozor, neměl by na nich být mák

Housky namočené v mléce

Mleté hovězí má krásnou barvu. Budeme ho potřebovat na vymíchní hovězí spojky - bez té klobásy prostě neuděláte

Mleté hovězí - na spojku do vinné klobásy

—————

Zpět


Všimněte si rozdílu mezi barvou mletého hovězího, a mletého vepřového. Je jasné, které maso asi bude tučnější .... :)

A mleté vepřové

Pomeleme i zlehka vyždímané housky, které jsme namočili v mléce.  Melte je až na konec, krsáně vyčistí tělo mlýnku a snáze se pak bude mýt.

Mleté housky namočené v mléce

Podle čeho se vinná klobása jmenuje vinná klobása ? Fotografie níže napoví .... Žádné chemické sajrajty, normální víno

Vinná klobása rovná se bílé víno.

Vymícháme z hovězího jemnou spojku. Ta nám palk vinné klobásy bude držet pohromadě

Hovězí spojka

Tak takhle vypadá směs na naše klobásy. Oproti jiným domácím klobásám je relativně jemná a homogenní. Vypadá tak trochu jako paštika

Masová směs na vinné klobásy

A už to jede - naše nová plnička klobás v akci. Oproti plnění mlýnkem na maso je to rychlost přímo kosmická - určitě budete plničku klobás délé mýt, než jí budete nabíjet klobásy.

Plnička klobás v kaci


No, a je hotovo.Tyhle vinné klobásy mají krásnou, růžovou barvu.  Nejsou moc podobné těm světle béžovým věcem, které jsme viděli v supermarketu. Asi budou i jinak chutnat

Hotové vinné klobásy

No, a my máme rádi tuhle klobásu pečenou. Klasicky ve storuhance. A opravdu je mooc dobrá

Pečená vinná klobása