Buřty z masa ? Tuhle chuť neznáte

23.02.2014 17:21

Udělat si domácí buřty nebo špekáčky nás napadlo koncem tohoto týdne. Spuštěčem rozhodnutí byl leták zastrčený v naší poštovní schránce společně s novinami. Jeden nejmenovaný řetezec nabízí "Hezky česky" špekáčky, které označuje jako výběrové, za 68,50 Kč za kilo. Nebyli jsme si jistí surovinami potřebnými k výrobě špekáčků, ale mlhavě jsme vzpomínali, že hlavní surovinou pro jejich výrobu je maso. A dostat se i se zpracováním na necelých 70,- Kč za kilo ? To znělo jako Mission impossible. A taky že bylo.
Když jsme doma otevřeli řeznickou kuchařku, tušení se potvrdilo. Na špekáčky potřebujete vlastně jenom maso. Hovězí přední a zadní, libové vepřové, pak bůček a hřbetní sádlo. Samotné hovězí maso tvoří skoro 70% hmotnosti surovin - zbytek připadá na sádlo. Žádná z uvedených surovin nestojí 70,- Kč za kilo. Jak se tedy řetězec na tu cenu dostane fakt netušíme. Ale napadlo nás si ten recept vyzkoušet. V sobotu odpoledne doma. Jen tak. Jak vlastně takové špekáčky z masa chutnají?

Podle staré řeznické kuchařky potřebujete na špekáčky 2 díly předního a jeden díl zadního hovězího, 3 díly libového vepřového (třeba plec), 1 díl vepřového bůčku a 3 díly špeku . Z koření pak klasiku - pepř, sůl, sladkou pariku, muškátový ořech, česnek a vodu. Existují i jiné postupy - třeba tehle recept na domácí buřty, ale my zvolili 70 let starou klasiku.

 

Připravené vepřové maso ještě z poslední zabijačky stačilo vytáhnout z mrazáku

Vepřové maso

Pro hovězí jsme museli do masny. Cena 140,- Kč za kilo se jeví tak trochu šíleně. Jak se můžou dostat u špekáčků na cenu 70,- Kč za kilo ? Nechápu.

Hovězí na špekáčky

—————

Zpět


Namleté hovězí má krásnou červenou barvu. Vypadá jako maso :)  Žádná barviva potřeba nebudou ....

Mleté hovězí na špekáčky

Když je maso namleté, je správný čas na koření - všechno je potřeba dobře promíchat - nejlépe rukou

Kořeníme směs na špekáčky

Na kostičky nakrájený špek. Když děláme výběrové špekáčky, je potřeba špek. Až budeme dělat knedlíky, přidáme mouku :)

špek


Připravené a předem namočená střívka. My používáme hovězí střívka, nasolená vydrží bez potíží.

Hovězí střívka

A už plníme směs do střívek. Chce to neplnit příliš na fest, jako třeba u salámu. Myslete na to, že špkláčky budete ještě vázat provázkem - tak aby střívko neprasklo

Plnění buřtů


Tak a špekáčky jsou hotové, a připravené k zauzení. Takhle vypadá jejich barva bez umělých barviv. To je barva masa.

špekáčky před uzením

Na zauzení jsme použili gril. Je to rychlejší než rozdělávat udírnu, a buřty potřebujeme jen zaudit.  Vešly se akorát :)

Uzení buřtů

Po asi 2hodinovém zauzení buřty necháme dojít 45 minut v 75 stupňů horké vodě. Pozor, nevaříme !

Vaříme buřty

A takhle vypadají buřty po ovaření. Nádherná růžová barva, vůně uzení, jen ochutnat

Domácí špekáčky

Příště dáme více špeku, aby měly špekáčky lepší kresbu

Domácí buřty