Zavařování klobás? Co do sádla?

Domácí klobásy podle mého nemá cenu dělat z méně jak pěti kil masa. Důvodů, proč tuhle hodnotu považuju za nejmenší možnou je víc. Tím prvním je mytí nádobí – jeho totiž úplně stejně, jestli klobásy děláte ze dvou nebo z deseti kil masa. Když že tedy mlýnek na maso nebo nabíječku musíme mýt, ať už to tedy stojí za to. Další důvod je podobný – když klobásy udíme. Udírnu musíte roztápět stejně, ať do ní dáte klobás deset nebo padesát. A dřeva spálíte také podobně, strávený čas je stejný.
Hlavní důvod je ale jiný – pokud je domácích klobás málo, hrozně rychle zmizí. Samozřejmá je ochutnávka po dokončení, sem tam někdo přijde na návštěvu, sem tam vyrazíme někam my. A domácí klobásy jdou vždycky vděčným dárkem.

Zavařování klobás do sádla? Prostě stará klasika

Klobása se samozřejmě kazí, a domácí klobásy se bez éček kazí ještě rychleji. Klasické uzení je sice fajn, ale do lednice se klobásy také vždycky nevejdou.  Navíc v domácí udírně vyuzené klobásy mají dar vyudit následně svou intenzivní vůní i celou ledničku. Přichází otázka, jak uchovat větší množství klobás tak, aby vydržely, a ideálně co nejdéle.  Klasickou cestou je celkem běžné zavařování klobás – buď ve slaném láku, nebo v masovém vývaru. Samozřejmostí je pak následná sterilizace uzavřených sklenic.  My však chtěli vyzkoušet ještě trochu starší, klasičtější postup – zavařování do sádla.

A když je domácí sádlo, není co řešit

Domácí sádlo? Klasika! Konzervace masa a uzenin do vepřového sádla je starou metodou, jak uchovat potraviny i bez mrazáku nebo chladničky. Odpadá zde nutný proces sterilizace jako u zavařování, a použít je možné vlastně jakoukoli vhodnou nádobu.  My sáhli po krásně vypadajících sklenicích s drátěným uzávěrem a skleněným víčkem. Když už domácí klobásy, tak ať to i pěkně vypadá.

Samotné vepřové sádlo jsme vyškvařili předem, klobásy s ním pak zalévali přímo ve sklenicích. Jde to snadno a rychle, počítejte ale s jeho celkem velkou spotřebou – na deset litrových sklenic jsme spotřebovali vyškvařené vepřové sádlo z 8 kilo hřbetního sádla. Ale zase bylo dost škvarek 🙂

Domácí klobásy z mlýnku

Klobásy jsme kompletně udělali na našem novém mlýnku na maso. Je to Porkert č.32 a po pravdě je to skvělý stroj. Maso připraví úžasně , jak na hrubé , tak na jemné mletí. A funguje výborně i jako plnička klobás. Prostě úžasné zařízení 🙂

Plnička klobás
Domácí klobásy


Takhle vypadají hotové domácí klobásy.  Ještě je potřeba je pěkně vyudit, a samozřejmě několikrát ochutnat

Uzení klobás

Asi nejzdlouhavější část celé výroby – uzení domácích klobás zabere pěkných pár hodin, a nejde nějak moc urychlit. Pokud tedy nepoužijete všelijaká zázračná Éčka, po kterých klobásy vypadají po pěti minutách uzení jako že jsou v udírně týden …

Domácí klobásy ve sklenicích

Domácí klobásy narovnáme do sklenic. Snažte se jich tam dát co nejvíce, ale tak, aby šly jednotlivé klobásy snadno vytáhnout

Zalití klobás sádlem

Klobásy pak opatrně zalijeme rozupuštěným vepřovým sádlem. To nemusí být vařicí, ale mělo by být dostatečně tekuté, aby se dostalo ve sklenici úplně všude

Klobásy a sádlo

Takhle vypadají klobásy krátce po zalití sklenic vepřovým sádlem . Teď je potřeba jen nechat vychladnout

Hotové klobásy v sádle

Hotové domácí klobásy v sádle. Můžeme dát ještě sterilizovat do horké vody , my už je ale nechali takto. Zkazit se určitě nestihnou…

Napsat komentář